Osztálykirándulás Komáromban
a Holdas lovastanyán

2014. június 2-án reggel az V. és VI. évfolyam tanulói a bogyai vasúti megállóban gyülekeztünk, hogy az osztálykirándulást ezúttal izgalmas és hasznos élettapasztalattal gazdagítsuk.

Az osztályfőnökök javaslatára vonattal indultunk útnak, hogy kipróbáljuk az oly gyakran megcsodált Regio Jet új vagonjait. Rögtön meg is tapasztaltuk a reggeli zsúfoltságot, hiszen a reggeli vonat tele volt diákokkal, akik nem épp illedelmes módon, de táskáikkal is ülőhelyeket foglaltak el. Ahogy megérkeztünk az állomásra, Tallósi tanító néni elmagyarázta a menetrendet, a vonatozás alapvető tudnivalóit, majd megkerestük a hazafelé legmegfelelőbbnek tűnő járatot. Utunkat gyalog folytattuk tovább, a városban haladva Krascsenics tanító nénivel felelevenítettük közlekedési ismereteinket, mert bizony kikérdezett bennünket, felismerjük-e még a táblákat. Kisétálva a városból egy gyönyörű szántóföld mellett vitt az utunk, ahol a zöldellő búza piros pipacsoktól virított. Néhányan csokrokba szedték a tarka mezei virágokat, melyek közül a pipacsot, a kamillát és a lila lóherét tudtuk csak megnevezni. A Holdas lovastanyára érve egy gyönyörű, rovásírással díszített székely kapu fogadott bennünket, de felismertük a gémeskutat is, melyet az útközben látott kerekes kúttal össze is hasonlítottunk. Egy sátorban lepakoltunk, majd vendéglátóink közül Gábor tartott egy kis rendhagyó történelemórát a magyar és hun jelképekről, fegyverekről. Nagyon hasznos dolgokat tudtunk meg, melyeknek biztosan hasznát vesszük még a magyar- és történelemórákon. Az előadás után csoportokra oszlottunk, mehettünk lovagolni, íjazni vagy focizni. Csatlakozott hozzánk az osztályfőnökünk is, Katika tanító néni. Lovaglás közben megismerkedtünk Matyival és Nárcisszal, a két paripával, gazdáik pedig barátságosan elbeszélgettek velünk, míg lovainkat vezették. Aki ügyesebb volt, egyedül lovagolhatott. Az íjászkodás két csoportban zajlott, egy nyúlra és egy medvére lehetett célozni, melyek persze faragott céltáblák voltak. Miközben sorakoztunk, a fiúk rögtön felismerték a kiskapus focipálya lehetőségeit, és azonnal csapatokra oszlottak. A többiek közben a tűzhely köré ülve különféle vicces játékokkal szórakoztatták egymást. Az íjazás után kipróbálhattuk a hatalmas trambulint is, melyben kettesével ugrálhattunk, történt is egy-egy gatyarepesztő baleset… Akik még mindig nem találtak maguknak tennivalót, azok a fűben elhelyezkedve tanulhatták meg a körömfonást és a csomózást, így karkötőket készíthettek maguknak nemzeti színű fonalakból.  Közben már meg is éheztünk, hiszen a kemence felől folyamatosan felénk hozta a szél az ínycsiklandó illatokat. Választhattunk magyaros pizza és langalló, vagyis kenyérlángos között. Nagyjából fele-fele arányban választottunk. Ebéd után körbeülve játszottunk „Felelj vagy merj!” játékot, majd aki akart, ismét felülhetett a lovakra, vagy íjazhatott még, csiszolva tudását. Találtunk egy kis játszóteret is házikóval, ahová többen préselődtünk be, mint illett volna… Két órakor elbúcsúztunk vendéglátóinktól, és a közeli zsiliphez sétáltunk a patakparton, ahol már várt ránk a városi kisvasút. Azt hittük, hogy csak a mi Komáromunkat utazzuk körül, de a határon átkelve legalább fél órán keresztül a magyarországi Komáromban bolyongtunk. Elképesztő volt látni, milyen hatalmas területen is húzódik a várost körülölelő várfal! A vonatozás végállomása a Klapka tér volt, ahol fagyival a kezünkben megtekintettük az Európa-udvart, majd egy kis uzsonnázás után elindultunk a vasútállomás felé.

Remek időben, remek kirándulásban volt részünk, így végül jókedvűen, bár kicsit fáradtan értünk haza a vonattal, melyen hazafelé kényelmesen, ülve utazhattunk ötödikesek és hatodikosok egyaránt.

A VI. osztály tanulói

képek1       képek2